Sekce WSS má stabilní členskou základnu čítající řádově 100 členů. Tento stav byl po celé výše zmiňované období téměř neměnný. K 31. 12. 2007 máme 110 členů. T zohoto počtu jsou 3 zahraniční (1 x A, 2 x SR), ostatní členové jsou z ČR.
Schůze sekce jsou pořádány pravidelně 2 x ročně, vždy v jarním a podzimním období. Zde se průměrně schází asi 30 členů a 12 rodinných příslušníků a příznivců WSS. Z celkového počtu členů sekce se jedná téměř o 1/3, což považuji za uspokojující účast, která značí, že členové mají o dění v sekci zájem. Další schůze je naplánována na 13. 4. 2008 v České Třebové.
Sekce WSS se také vyznačuje pořádáním tradičních letních srazů, které se stále setkávají se značným ohlasem členů. Tento sraz trvá zpravidla 3 dny a zúčastňuje se jej cca 40 členů sekce a jejich rodinní příslušníci. Cílem srazu je zejména předávání zkušeností mezi jednotlivými účastníky, procvičení pracovních disciplín a zvýšení vzdělanosti chovatelů a majitelů formou odborných přednášek. Pro rok 2008 je tato akce opět zajištěna (21.-24. 8. 2008 Újezd u Černé Hory).
Každoročně je činnost sekce, zejména pak letní sraz, prezentován široké kynologické veřejnosti v odborném časopise - Svět myslivosti, Myslivost.
Za období 2004-2007 se nám též povedlo vydat 2 x chovatelskou ročenku (Ročenka 2004 a 2006). Tento sborník slouží jako kompletní přehled o chovné základně plemene a setkal se s příznivými ohlasy doma i v zahraničí. Vydání další Ročenky bude předmětem diskuse na příští schůzi sekce.
Sekce také ve vlastní režii pravidelně zajišťuje drobné předměty s motivem WSS. Známé jsou samolepky, nášivky a nyní jsou v přípravě trička. Tato činnost je mezi členy velmi oblíbena a vítána.
Za zmínku stojí fakt, že se nám v březnu roku 2005 podařilo nalézt spolehlivého webmastera WWW stránek sekce; ty jsou dosud velmi kvalitně udržovány a pravidelně aktualizovány. Členové tak mají přístup k aktuálním informacím o dění v sekci. Dík za tuto dobrovolnou činnost patří Ing. Anděle Matiášové. Zlepšilo se také množství a kvalita příspěvků pro Zpravodaj KCHLS, členové se rádi dělí o své poznatky a zážitky s ostatními. Rovněž kladně hodnotí zvýšení množství informací o plemeni v této klubové tiskovině.
V roce 2007 se sekce WSS spolu se sekcí ASS spolupodílela na organizaci Klubové výstavy KCHLS v Brně-Žebětíně. Byla to pro nás první organizátorská záležitost tohoto druhu a troufám si říci, že jsme se jí zhostili se ctí. V roce 2008 se budeme spolupodílet na organizaci Speciální výstavy španělů (7. 9. 2008 Brno-Žebětín). Zrovna tak si dovolím pochválit organizaci Mezinárodních všestranných zkoušek se zadáváním titulu CACIT, které KCHLS pořádal ve spolupráci s našimi členy v Častolovicích (10.-11. 9. 2005).
Psi a feny v majetku našich členů se pravidelně zúčastňují vrcholných zahraničních výstav, kde dosahují pěkných výsledků. Za zmínku jistě stojí titul Evropský vítěz 2005 z Tulnu a Světový vítěz mladých 2006 z Poznaně. Příjemnou se stala také účast našich členů na prestižní české i slovenské soutěži Šampión šampiónů. Příznivě se také rozvíjí spolupráce našich členů s významnými zahraničními chovy. Importovaný jedinec či zahraniční krytí u špičkového psa již není takovou ojedinělou výjimkou jako před léty. Domnívám se, že toto je jediná správná cesta ke zvýšení kvality našich jedinců a je nutno tyto aktivity podporovat.
Členové sekce také rozvíjejí své vlastní drobné aktivity - webové prezentace svých chovatelských stanic, přátelská setkání majitelů WSS z okolí svého bydliště, pomoc při organizaci místních kynologických aktivit.
Schůze sekce ze dne 28. 10. 2007 rozhodla o úpravě chovných podmínek. Jejich nové znění hovoří o nutnosti zachování zkoušek lovecké upotřebitelnosti, zejména pak vlastnosti hlasitost, na vysoké úrovni. Jak bude toto opatření přínosné pro další chov plemene ukáže příštích několik let.
V sekci panuje příjemná pracovní nálada, členové se poměrně rádi zapojují do činnosti, mezilidské vztahy v sekci lze hodnotit jako dobré. Za období 2004-2007 jsme se nepotýkali s žádnými vážnějšími problémy.
Za výše zmíněné období jsme také bohužel ztratili dva významné členy naší sekce - v roce 2007 odešel pan Josef Soukup z Častolovic a paní Hana Benešová z Brna. Oba patřili k dlouholetým, aktivním členům. Čest jejich památce.
Do budoucna by bylo přínosné více rozvinout v sekci zejména výcvikové aktivity, motivovat členy k účasti na klubových akcích. Neustále přetrvávají stížnosti členů, že jejich účast na klubových zkouškách brzdí dlouho dopředu naplněné startovní listiny, mnohdy jedinci, kteří již zkoušky mají několikrát vykonány. Stále je také nutno podporovat osvěžování krve z kvalitních zahraničních chovů a tuto činnost všemožně podporovat. Myslím, že je nezbytné orientovat se i na nemysliveckou veřejnost, jež má v držení WSS a tyto zapojit do činnosti sekce. Pro zdárný vývoj plemene je zapotřebí zajistit mladé, nadšené chovatele a cvičitele. Perspektivní do budoucna se jeví užší spolupráce se sekcí ASS.
Na závěr této zprávy si dovolím poděkovat všem, kteří mi v mé činnosti po celé uplynulé volební období nezištně pomáhali. Do dalších let přeji všem jenom to dobré a mnoho úspěchů v práci pro naše plemeno.